credit-card
Biznes i gospadarka

Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa?

Pożyczki w parabankach uznaje się za bardzo drogie, a kredyty oferowane przez banki za tańsze i bezpieczniejsze. Czy aby na pewno tak jest? Warto to sprawdzić i dokładniej przyjrzeć się i kredytom na dowolny cel i pożyczkom pozabankowym. Możecie być zaskoczeni!
Przede wszystkim pamiętajmy, że ważne są nazwy. Kredytów udzielać mogą jedynie banki i SKOKi, a pożyczek w zasadzie wszyscy. Jeśli zatem to prywatna firma udziela nam wsparcia finansowego, oczywiście odpłatnie, mówimy o pożyczkach. Warunki udzielenia kredytów i pożyczek są różne, zależnie od instytucji ich udzielającej. Banki muszą jednak przestrzegać przepisów prawa bankowego i ustawy o kredytach konsumenckich, a firmy pożyczkowe ustawy o kredytach konsumenckich, ustawy antylichwiarskiej i prawa cywilnego. Banki muszą więc doliczać koszty do udzielanych kredytów, a oferujący pożyczki nie ma takiego obowiązku.

A zatem – kredyt czy pożyczka? Pożyczanie pieniędzy w parabankach budzi w nas obawy, banki są dla nas zwykle pewniejsze. Firmy prywatne mogą zamknąć działalność i nagle zniknąć z rynku. Na tym jednak dodatkowo zarabiają, pozwalając sobie wyższe ceny. Do wzięcia pożyczki w parabanku przemawiają do nas jednak koszty, które nie zawsze idą w parze z rozsądkiem.

Według przepisów bank nie może udzielić kredytu za darmo, a parabanki owszem. W praktyce zwykle wygląda to gorzej. Wzięcie pierwszej pożyczki w parabanku może faktycznie skończyć się tylko zwrotem pożyczonego kapitału. Taka oferta dedykowana jest jednak zwykle nowym klientom. Minusem są też mniejsze możliwe kwoty pożyczek – banki oferują więcej.

Warto zawsze porównać konkretne propozycje różnych banków i instytucji oferujących kredyty i pożyczki dla takich samych kwot, podać czas spłaty i sprawdzić, co nam się bardziej opłaca. Jest wiele platform, które to umożliwiają, a korzystanie z nich jest banalnie proste. Co więcej, można też od ręki wziąć kredyt lub pożyczkę. Trzeba zatem rozważyć swoje potrzeby i możliwości, a następnie zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze.

Ka.kw. , f: stevepb/ Pixabay