Biznes i gospadarka

Audyt księgowy w firmie – czy i kiedy warto go przeprowadzić?

Audyt nie kojarzy nam się dobrze, a raczej jako żmudne przeszukiwanie dokumentacji firmowej mającej na celu znalezienie ewentualnych błędów w obliczeniach itp. Są jednak sytuacje, w których jest on wskazany i pożyteczny, a nawet niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Główne zalety przeprowadzenia audytu

Audyt księgowy w firmie to szansa, aby uniknąć ew. konsekwencji, jakie mogą czekać jej właścicieli w razie prowadzonej nieprawidłowo księgowości. Rzetelnie przeprowadzony może mieć pozytywne skutki i pozwoli odkryć, a także od razu rozwiązać konkretne problemy finansowe firmy, co wpłynie pozytywnie na jej dalsze działanie i wzrost efektywności.

Audyt wewnętrzny

Są sytuacje, że audyt można przeprowadzić wewnątrz firmy, ale nie jest to zadanie proste – nie zawsze też jest taka możliwość. Zwykle audytor znajduje pracę w dużych firmach i korporacjach, które zatrudniają co najmniej kilkanaście osób w dziale księgowości.

Audytor z zewnątrz

Warto skorzystać jednak ze wsparcia audytora zewnętrznego, niezatrudnionego na stałe w firmie, gdyż mamy pewność, że będzie on bezstronny, niezależny i pozostanie w 100 proc. obiektywny. Właśnie z tego powodu wiele firm zatrudnia firmę zewnętrzną w celu przeprowadzenia audytu – to ona dokonuje analizy dokumentacji.

Audyt pozwala też uzyskać przejrzystość danych w dokumentach archiwalnych, dzięki czemu właściciel czy zarząd firmy otrzymują niezbędne dane do podejmowania kluczowych decyzji w przyszłości. Lepsza samokontrola w firmie oraz mniejsze ryzyko nieprawidłowości to kolejne korzyści z audytu.

Finalnie audytor sporządza raport z wnioskami, wszystkimi danymi odnośnie do dokumentacji oraz informacjami, a także ewentualnymi nieprawidłowościami. Zdarzają się sytuacje, że firma nie chce udostępnić wszystkich dokumentów – z braku zaufania, co znacznie zniekształci końcowy wynik pracy. Taki audyt nie będzie pełny i wiarygodny.

Coraz popularniejsza usługa

Profesjonalne usługi audytorskie oferują liczne biura księgowe, polecanym przez nas jest biuro bso-group.com. Wtedy rzetelny audyt przeprowadza specjalista w dziedzinie sprawozdań finansowych, który zachowuje też tajemnicę klienta i oferuje fachowe doradztwo. Wskaże optymalne rozwiązania, które warto wdrożyć, aby poprawić działanie i sytuację finansową firmy.

Kkw. / pixabay / stevepb