Największy potencjał na pozyskanie dotacji mają różne branże – np. IT, medycyna, logistyka, ale kluczowy jest mimo wszystko pomysł. Za przyznane środki można m.in. wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, a także dokonać różnych ulepszeń.
Branże z wysokim potencjałem
Wśród branż z wysokim potencjałem na pozyskanie środków są m.in. IT, gospodarka magazynowa, medycyna, farmacja, ochrona zdrowia, technologia żywności, produkcja drewna, transport i logistyka. Mimo to przyjmuje się, że duży potencjał na innowacje mają też inne dziedziny – wymagana jest jedynie kreatywność i przekonanie, dlaczego warto to w niego zainwestować.
Startup – czyli pomysł na biznes
Pomysł zalążkiem dalszych działań i powodzenia, a także podstawą ew. startupu. To początek zakładania firmy, co zwykle trwa około 3 lat. Rozwój trwa, ale też wymaga środków – na zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu itd. Firma nie będzie dobrze funkcjonować bez ulepszeń – powinna odpowiadać na bieżące trendy na rynku i rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami klientów.
Inwestycja w rozwój szansą na udoskonalenie
Rozwijanie firmy oznacza też inwestowanie w innowacyjne rozwiązania technologiczne, aby ulepszać swoją ofertę oraz zdobywać inne rynki. Co jakiś czas warto wprowadzić nowość, gdyż dotychczasowe działania mogą okazać się niewystarczające. Biznes wymaga kreatywności, wyobraźni, ulepszeń, nieustannego rozwoju. Nie oznacza to diametralnej zmiany, ale poszerzania zakresu działalności. Może to być nowy sposób komunikacji z klientem, inna prezentacja oferty, nowoczesna strona internetowa, udoskonalony produkt lub usługa itd.
Warto też zaryzykować i zaproponować klientom inną albo ulepszoną usługę, najlepiej nową w danej branży. W działaniach tych pomocne – a często wręcz niezbędne – będą jednak pieniądze. W przypadku ich braku, rozwiązaniem będą środki pozyskane z Unii Europejskiej potrzebne na pokrycie kosztów. Najlepiej brać udział w różnych konkursach, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie.
KwK, foto: geralt / Pixabay