pantone próbnik drukarski
Firma

Tusze i tonery a wysoka jakość wydruku w firmie

Jakość wydruku zależy głównie od modelu drukarki oraz jakości tuszu albo tonera. Decydując się na zakup konkretnej maszyny, weź pod uwagę jej cenę, ale także rodzaj i intensywność użytkowania. Tanie tusze i tonery nie zawsze zagwarantują pożądaną jakość – zwłaszcza w przypadku częstego użytkowania i drukowania skomplikowanych grafik. Zamienniki są faktycznie tańsze, ale nie zawsze są w stanie dorównać oryginalnym produktom od renomowanych producentów.

Jedną z podstawowych kwestii podczas wyboru drukarki jest sposób, w jaki urządzenie nanosi druk. Wyjaśniamy, jakie są różnice między tuszem a tonerem, a także, jaki rodzaj urządzenia sprawdzi się zwykłego zastosowania domowego, a jaki do intensywnego użytkowania.

Tusz i toner – niezbędne elementy drukowania

Drukarki można podzielić na dwie kategorie – jednym z popularnych rodzajów są drukarki atramentowe. W nich druk jest nanoszony na papier za pomocą specjalnego tuszu w pojemniczku ze specjalną głowicą. Droższe są drukarki laserowe, ale przy częstej eksploatacji będą opłacalną inwestycją – by działały, potrzebny jest jeszcze toner. Jest on droższy, ale wydajniejszy niż kartridże z tuszem. (do kupienia np.: tutaj)

Tusz a toner – różnice

Tonery oraz tusze to materiały eksploatacyjne przeznaczone do drukarek – te pierwsze do urządzeń laserowych, a te drugie to atramentowych. Tonery zawierają barwny proszek naładowany elektrycznie, który pod wpływem naświetlania i przyciągania magnetycznego pozwala drukować na papierze. Po nałożeniu go na papier jest utrwalany termicznie. Co ważne, nie zasycha, nawet jeśli jednak dość sporadycznie korzystamy z drukarki.

Wśród tonerów polecamy oryginalne produkty renomowanych producentów. W drukarce atramentowej z kolei wykorzystywany jest tusz, który na papier nanoszą specjalne głowice. Inny sposób to jego wyrzucanie pod wpływem pęcherzyków gazu w wyniku podgrzewania atramentu.

Tanie tusze i tonery – czym są zamienniki?

Alternatywą są tanie tusze i tonery, które stanowią ich zamienniki – nie wszystkie jednak zagwarantują porównywalną jakość, mimo że pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji drukarki. Umieszczenie nieodpowiedniego tonera w drukarce grozi jej uszkodzeniem – tonery należy dobierać do konkretnego modelu urządzenia drukującego. Kolejną istotną kwestią jest wydajność tonera – najbardziej wydajne tonery pozwalają wydrukować nawet 10 000 stron. Zawsze upewnij się, że dany wkład będzie pasował do Twojej drukarki, by nie przyczynić się do jej zepsucia.

Kar, f: stux / pixabay