Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Wielu właścicieli nieruchomości właśnie teraz kupuje węgiel na swoje potrzeby. Jeśli mają wątpliwości co do jego jakości, mogą poprosić o odpowiednie świadectwo jakości.
Już od 4 listopada każdy konsument będzie mógł zażądać świadectwa jakości węgla. Ma to pomóc w eliminacji niskiej jakości opału, który sprzedawany jest jako pełnowartościowy. To ważne w obliczu tego, jak duży problem w naszym kraju stanowi smog będący w dużej mierze konsekwencją niskiej jakości stosowanego opału. To kolejny krok po rozporządzeniu dotyczącym jakości kotłów grzewczych produkowanych oraz sprzedawanych w naszym kraju, oraz ustawie o normach jakości paliw wraz ze związanymi z nią aktami wykonawczymi. Dotyczą one między innymi naboru wniosków o wsparcie termomodernizacji i wymiany przestarzałych i wysokoemisyjnych kotłów w polskich gospodarstwach domowych.
Walka ze smogiem w naszym kraju trwa na dobre. W ciągu 10 lat wdrożony zostanie między innymi system kontroli w składach węgla, które będą przeprowadzane przez podlegającą Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcję Handlową oraz Krajową Administrację Skarbową. Świadectwa jakości węgla, jakich będą mogli żądać konsumenci, są częścią tego programu. Po raz pierwszy sprzedawcy mogą zostać rozliczeni z jakości towaru, jaki sprzedają. Ma to wyeliminować z rynku zakazane muły, miały oraz flotokoncentraty. Należy mieć nadzieję, że te szeroko zakrojone działania sprawią, że jakość powietrza, jakim oddychamy, poprawi się choć trochę.
autor, fot.bluesnap/Pixabay