email
Jelenia Góra

Uważaj na e-maile! ZUS ostrzega przed fałszywkami

W ostatnim czasie wielu Polaków otrzymało fałszywe e-maile, których nadawcą miał być ZUS. Okazuje się jednak, że są one fałszywe i w istocie stanowią próbę oszustwa. Zakład apeluje, by uważać, nie otwierać wiadomości i nie otwierać załączników.

Mejle zatytułowane „Składka” zawierać miały informacją o błędnie opłaconych składkach i wyglądają jakby pochodziły z kancelarii ZUS. Po czym poznać, że jest to list fałszywy? Trzeba sprawdzić stopkę adresową – jeśli są tam adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których ZUS nie używa, wiadomo, że nie jest to oryginalny mejl. Każdy z nich ma też załącznik zawierający rzekomo informację o błędnie opłaconych składkach.

ZUS ostrzega przed oszustwem i przypomina, że nie kieruje mejli z takimi informacjami, jak i w ogóle nie rozsyła danych o rozliczeniach składkowych ani wezwań do zapłaty czy informacji o nadpłatach. Warto zatem zachować czujność, a w razie wątpliwości skontaktować się z ZUS-em w celu ustalenia wiarygodności otrzymanej korespondencji.

ZUS drogą mejlową kontaktuje się tylko z tymi osobami, które założyły konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i tę formę kontaktu wskazali jako pożądaną.

Wojtek, foto: geralt / pixabay