Jelenia Góra

Czechy – idealny kraj na wakacyjną pracę

Czechy mogą wyróżnić się obecnie najniższym wskaźnikiem bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Przyciąga on wiele osób szukających dla siebie dodatkowego źródła dochodów.

 Polacy od wielu lat praktykują wakacyjne wyjazdy zarobkowe. Do tej pory przeważnie decydowali się na pracę w Niemczech i Holandii, jednak teraz ma się to zmienić. Holandia zaczęła kusić naszych rodaków atrakcyjnymi stawkami godzinowymi. Przeważnie są one kilkukrotnie wyższe od tych oferowanych przez polskich pracodawców.

Gdzie szukać pracy?

W sezonie wakacyjnym największe zapotrzebowanie występuje w branżach związanych z turystyką – gastronomii, hotelarstwie oraz transporcie. Lato jest też porą zbierania plonów, dlatego młodzi ludzie poszukiwani są również przez gospodarstwa i zakłady rolnicze. Pracowników o wykształceniu zawodowym potrzebują holenderskie firmy budowlane, a tych, którzy nie zdążyli posiąść specjalnych umiejętności, z otwartymi ramionami przyjmą wszystkie zakłady produkcyjne.

Gdzie można zarobić najwięcej?

Przeciętna osoba, poszukująca jedynie dodatkowej pracy wakacyjnej, powinna skierować swoją uwagę na sektor produkcyjny. To na nim można zarobić najwięcej – zazwyczaj od 23 do 32 zł za godzinę pracy. Osoby pracowite i ambitne często są też dodatkowo wynagradzane. Otrzymują solidne premie, nieraz stanowiące sporą część końcowej wypłaty.

Badania przeprowadzone przez Work Service pokazały, że w tym roku blisko 14% Polaków chce udać się za granicę w celach zarobkowych. Co trzecia z tych osób planuje wyjazd sezonowy (trzymiesięczny).