pieniądze
Rawicz

Jak zarządzamy swoimi finansami?

Jak Polacy zarządzają domowym budżetem? Nie każdy kontroluje swoje wydatki – coraz częściej pożyczamy pieniądze, również od banku i firm pożyczkowych. Dawniej takie oferty budziły w nas nieufność – sytuacja się jednak zmieniła. W ubiegłym roku banki i firmy pożyczkowe udzieliły aż 78 mld złotych kredytów gotówkowych i pożyczek. Szczegóły poniżej.

Pożyczki i kredyty coraz popularniejsze 

Aż ponad połowa Polaków twierdzi, że uważnie kontroluje stan swoich finansów i czyta umowy, zanim je podpisze. Deklaracje te nie zawsze są zgodne z rzeczywistością, ale według danych jedynie 12 proc. przyznaje, że czyta je dopiero po podpisaniu – takie wyniki podaje raport „Index hapipraktyk”, firmy hapipożyczki. 

Badanie opinii publicznej na temat wywiązywania się ze zobowiązań finansowych Polaków firma przeprowadziła już trzeci raz. Również według informacji z Biura Informacji Kredytowej wynika, że coraz chętniej pożyczamy pieniądze od banków i innych instytucji finansowych.

Celem najnowszego raportu było zbadanie, jak sobie radzimy ze spłatą pożyczek i kredytów, dlaczego się na nie decydujemy, czy czytamy umowy przed ich podpisaniem, czy czytamy je ze zrozumieniem, czy rozumiemy także konsekwencje niespłacania zobowiązań finansowych itd.

Świadomość i edukacja klientów 

W ubiegłym roku banki i firmy pożyczkowe udzieliły łącznie aż 78 mld złotych w postaci pożyczek i kredytów gotówkowych. Warto też dodać, że łączna wartość zadłużenia to 28 mld zł. Polacy coraz chętniej decydują się na pożyczki i kredyty, mimo że nie wszyscy czytają lub rozumieją dokumenty, które podpisują. Ważna jest świadomość klientów, a także upraszczanie umów i formalności. 

Wybierając konkretną ofertę, często sprawdzamy opinie innych klientów na forach internetowych oraz korzystając z wyszukiwarek, rankingów i porównywarek ofert. Wiele osób szuka jednak nadal na własną rękę, samodzielnie sprawdzając poszczególne propozycje różnych banków i firm.

Na co najczęściej pożyczamy? 

Na jaki cel zwykle pożyczamy gotówkę? Zwykle jest to zakup samochodu, remont mieszkania lub domu, a także kwestie zdrowotne. Co ciekawe, na badania, operacje lub zabiegi pożyczkę lub kredyt wzięło aż 30 proc. badanych. Popularnością cieszy się też sprzęt elektroniczny – zwykle telewizor, komputer, nowoczesny tablet czy smartfon – a także wyjazdy zagraniczne i wakacje. 

Wybierasz dobrą pożyczkę? Oto garść porad

Przede wszystkim warto podejść do tego rozsądnie i nie kierować się emocjami. Trzeba zastanowić się, czy pożyczka to konieczność, czy jedynie zaspokoić jakąś zachciankę. Jeśli jednak podejmiesz decyzję, sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy – banku czy firmy pożyczkowej – przeczytaj opinie klientów, zweryfikuj zakres jej usług, wejdź też na stronę z rejestrem firm objętych nadzorem finansowym (http://www.knf.gov.pl). 

Porównuj, sprawdzaj i czytaj

Porównaj oferty samodzielnie lub w porównywarce online – zobacz, na jaką minimalną i maksymalną kwotę możesz się w danej firmie zadłużyć. Dopasuj ofertę do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Zwróć też uwagę na ew. koszty związane z zaciąganiem pożyczki. Ważne jest też, aby dopasować pożyczkę do swoich możliwości – taką, na którą na pewno Cię stać, aby nie mieć zadłużenia. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, zadawaj pytania i oczekuj jasnych i dokładnych wyjaśnień oraz odpowiedzi. Nieprzeczytanie lub nierozumienie zapisów umowy nie zwalnia z jej przestrzegania.

Ewelina, f: Bru-nO / Pixabay