kamienie
Świdnica

Czym wypełnić ogrodzenie z gabionów?

Ogrodzenie, które możemy zaprojektować idealnie według swojego gustu, łatwo zamontować i nie wydać przy tym fortuny… Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej, wystarczy sięgnąć po nowoczesne kosze gabionowe!

Ogrodzenia i murki z gabionów, czyli nieograniczone możliwości kreacji

Konstrukcja gabionów to z pozoru nic szczególnego. Prostopadłościenny kosz wykonany z metalowej siatki… Na gabiony spojrzymy jednak inaczej, kiedy zastanowimy się nad ogromem możliwości, jakie nam dają! Mowa tu nie tylko o funkcjach praktycznych spełnianych np. przez materace gabionowe zabezpieczające brzegi rzek. Kosze gabionowe możesz wykorzystać, by stworzyć dowolne konstrukcje (duże ogrodzenia lub małe murki) i wypełnić dowolnym kruszywem. Dzięki temu zamienisz zwykły ogród w piękną artystyczną przestrzeń bez wydawania majątku.

Wypełnienie koszy – nie tylko zwyczajne kamienie

Kosze i materace gabionowe zabezpieczające rzeki i skarpy wypełnia się zwykle znalezionymi na drodze kamieniami. Ty jednak możesz użyć czegoś zupełnie innego, dopasowując ogrodzenie do swojego gustu oraz stylu architektonicznego domu. Oto niektóre kruszywa, którymi można wypełnić kosze gabionowe: 

  • Szkło bezbarwne lub kolorowe
  • Łupiny orzechów
  • Kamienie ozdobne, np. białe
  • Łodygi bambusa
  • Drewno

Korzystając z niektórych materiałów, uzyskasz naprawdę ciekawy i elegancki efekt. Niektórzy wypełniają kosze i materace gabionowe także ziemią, by później obsadzić je kwiatami. Tak naprawdę gabiony są bardzo uniwersalne i pozwalają rozpuścić wodze wyobraźni. 

Olga, f: sarajuggernaut  / pixabay