Pogrzeb Wrocław
Informacje regionalne

Pogrzeb – jak poradzić sobie z formalnościami?

Strata kogoś bliskiego i konieczność zorganizowania pożegnania to niezwykle trudne wydarzenie w życiu rodziny. Silne emocje nie pozwalają na podjęcie koniecznych kroków i logiczne myślenie, tymczasem sytuacja wymaga podjęcia decyzji związanych z pogrzebem. Pierwszym krokiem jest dopełnienie formalności.

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wtedy otrzymamy też aktu zgonu, dokument, który jest niezbędny do zorganizowania ceremonii pożegnalnej – pogrzebu. Z kolei ZUS wydaje rodzinie świadczenie na pokrycie przynajmniej części wydatków związanych z ceremonią. Trzeba dopilnować, aby obie instytucje niezwłocznie powiadomić o śmierci.

Można też skorzystać z usług zakładów pogrzebowych, których pracownicy zajmują się formalnościami urzędowymi i prowadzą rozliczenia, ograniczając tym samym do niezbędnego minimum formalności, które musi dopełnić najbliższa rodzina. Jeśli świadczenie pogrzebowe nie pokryje wszystkich wydatków, zwykle należy wybranej firmie dopłacić różnicę.

Zakład pogrzebowy – Wrocław

Zwykle moment odejścia jest zaskoczeniem dla rodziny, dlatego też firmy pogrzebowe we Wrocławiu (https://zaklad-pogrzebowy.com.pl/), Warszawie, Poznaniu itd. oferują także transport zwłok. Pracownicy przyjeżdżają o każdej porze w konkretne miejsce. Dobrze wybrana firma zapewnia wsparcie przy formalnościach, organizację ceremonii pogrzebu, transport zmarłego, ustalenie pochówku tradycyjnego lub kremacji, porady podczas wyboru rodzaju trumny lub urny.

Każde z tych zasad to ból i stres dla członków rodziny, dlatego tak ważna jest pomoc pracowników zakładu pogrzebowego. Mają oni doświadczenie, a swoim spokojem i profesjonalizmem będą ogromnym odciążeniem podczas tak przykrych i bolesnych wydarzeń.

K / Fot. carolynabooth