urna na prochy po kremacji zwłok
Ciekawostki

Jak przebiega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok zyskuje w Polsce popularność i staje się jedną z najczęściej wybieranych opcji pochówku. Obserwujemy też większą dostępność tej usługi. Wyjaśniamy, na czym ona polega. 

Spopielenie zwłok jest dozwolone przy pochówkach katolickich od lat 60-tych XX wieku i praktykowane w wielu krajach. Kremacja odbywa się często za zgodą osoby zmarłej – swoja wolę można zapisać w testamencie, ale znaczenie ma też akt woli przekazany bliskim w rozmowie.

Etapy kremacji zwłok

W pierwszym etapie procedura kremacji wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Rodzina musi uzyskać kartę zgonu, a potem akt zgonu. 

Następnie trzeba wybrać zakład pogrzebowy i podpisać zgodę na wykonanie kremacji. Przebiega ona szybko i profesjonalnie. Coraz więcej domów pogrzebowych oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe, w tym m.in. kremację.

Pogrzeb w przypadku kremacji zwłok obejmuje dwa etapy – w krematorium, gdzie rodzina może pożegnać się ze zmarłym. To czas, by powspominać zmarłego. Drugim etapem jest zwykle pogrzeb na cmentarzu. 

Co obejmuje kremacja zwłok?

– przygotowanie ciała, zmarły może być ubrany w strój pogrzebowy lub przykryty całunem;

– spopielenie w piecu kremacyjnym; proces ten trwa około 2-3 godzin w temperaturze w od 800 do 1200 stopni Celsjusza); odbywa się w specjalnej trumnie, zwykle drewnianej bez metalowych elementów albo w trumnie ekologicznej (tekturowej);  

– chłodzenie prochów zmarłego zimnym powietrzem;

– przepuszczenie prochów przez klemulator;

 – staranne przeniesienie prochów do specjalnego worka, jego szczelne zamknięcie i przełożenie go do wybranej przez bliskich zmarłego urny (np. z kamienia albo mosiądzu), która zostanie wysłana pod wskazany adres.

Można do niej schować także drobiazgi należące do zmarłego, np. ulubione rzeczy – obrączkę, zegarek, biżuterię lub inny przedmiot osobisty o symbolicznym dla zmarłego znaczeniu;

– na życzenie rodziny odbywa się msza lub inne nabożeństwo, a potem trumna jest spalana w krematorium.

Dodatkowe i aktualne informacje znaleźć można na stronie: https://krematorium.wroclaw.pl/

Ewelina