kalkulator
Biznes i gospadarka

Rząd chce znieść zwolnienia podatku VAT w handlu internetowym

Jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o VAT to zniesienie zwolnień podatku VAT dla sprzedaży wybranych produktów przez Internet. Wicepremier poinformował też, że nie ma w planach podwyżki podatku VAT.

Uszczelnienie VAT-u
Opracowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ma na celu uszczelnienie systemu VAT i podatku akcyzowego, a także wpłynąć na efektywność tzw. pakietu paliwowego, usprawnić wybrane regulacje i zmniejszyć liczbę uciążliwych obowiązków dla podatników. Czy aby na pewno?

Podatek VAT w handlu online
Do zmian mających uszczelnić VAT zaliczono m.in. możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez grupę podatników, tj. firmy prowadzące sprzedaż w Internecie towarami „wrażliwymi” na oszustwa – są to m.in. perfumy, kosmetyki, urządzenia RTV i AGD, sprzęt elektroniczny itd. Zwolnieniem nie będą też objęci prowadzący hurtową i detaliczną sprzedaż części samochodowych i motocyklowych czy firmy oferujące usługi ściągania długów.

Co poza tym?
Projekt uszczegóławia też regulacje dotyczące obowiązku rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi, mają być też zmiany w przepisach rejestracji podatników, zmiany odnoszące się do wystawiania faktur, dla których podstawą jest paragon fiskalny itd. Warto też dodać, że propozycja rządu zakłada, że podatnik, który złoży korektę deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej, będzie mógł liczyć na zmniejszenie wysokości dodatkowego zobowiązania do 15 procent.

Co martwi, nowa propozycja daje możliwość prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do danych objętych tajemnicą skarbową – ma to skuteczniej przeprowadzać zadania dotyczące udzielania lub cofania koncesji na obrót paliwami, gdzie zachodzi ryzyko nadużyć VAT-owskich. Ma to na celu ograniczenie szarej strefy na rynku paliw.

Ewelina, f: jarmoluk/Pixabay