Biznes i gospadarka

Ile można dorobić na wcześniejszej emeryturze?

Czy na emeryturze można równocześnie dorabiać i otrzymywać świadczenia z ZUS-u? Warto orientować się, jakie są limity zarobków i obowiązki wobec ZUS-u.

Większość emerytów po oficjalnym zakończeniu kariery zawodowej nie przestaje jednak pracować. Dorabiają, aby zasilić domowy budżet, który zwykle nie jest wystarczający. Warto wiedzieć, że limity zarobków wzrastają – co 3 miesiące dla osób na wcześniejszej emeryturze, a co roku dla będących na świadczeniu przedemerytalnym.

Trzeba jednak zgłosić do ZUS-u podjęcie pracy i wysokość dochodów, czyli złożyć „Oświadczenie o osiąganiu przychodu” raz w roku albo co miesiąc. Jeśli o tym zapomnimy, ZUS ma prawo zażądać zwrotu świadczenia za poprzedni rok, a nawet za trzy lata.

Do miesięcznych limitów zarobków ZUS wlicza m.in. pensję z umowy o pracę, zapłatę za zlecenie, zysk z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wyjątkiem są zarobki z umowy o dzieło. Potrzebne zaświadczenie wystawia każda firma czy instytucja, dla której pracowaliśmy w danym roku.

Od 1 czerwca obowiązuje inny limit dochodów – można dorobić maksymalnie około 3048 złotych brutto. Jeśli przekroczymy tę kwotę, ZUS zmniejszy wysokość emerytury. Z kolei powyżej 5660 zł czasowo ją zawiesi. Osoby na świadczeniu przedemerytalnym mogą dorobić 1011, 80 zł brutto, aby zachować pełną kwotę świadczenia. Powyżej 1011,80 zł brutto świadczenie zmniejszy się maks. do kwoty 520 zł brutto, a powyżej 2833,10 zł – zostanie zawieszone.